top of page

Gülşah Özdemir Koryürek

 

Özgeçmiş

1984 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Hayattaki ilk yılları, Taşdelen ormanlarında çam kozalaklarıyla arkadaşlık ederek geçti. 

 

Gülşah, okuma yazmayı öğrendiğinden beri hikâyeler yazan bir kadın. Bu hikâyelerin bir kısmı çocuklarla, bir kısmı yetişkinlerle birlikte sahneye taşındı, bir kısmı gazetelerde, bir kısmı kitap olarak yayımlandı, bazıları belgesel filme dönüştü. Bazıları ise sadece kulaktan kulağa dolanıp çocukların hayal dünyalarında yaşadı.

 

2013 yılında Çakıl’ın annesi oldu. 2015 yılında Sıfırdan Yayınları’nın çatısı çatıldı. Yazarlarla çizerlerle hayal dolu kitaplar üretti, çocuklarla buluştu, oynadı, güldü, söyledi.

 

Kitapları: Küçük Çakıl Taşının Denize Yolculuğu, İstiridye Masal Anlatıyor, İnci Tanesi, Renkli Balık Yeni Dünyalar Kâşifi, Astro ve Babi Ay’a Tırmanıyor, Zaman Yolcusu Kreta "Tüketme, Tükenme", Zarif ve İnce Şeyler Toplayıcısı, Zaman Yolcusu Kreta “Gezegeni mi Yiyoruz Yoksa?"

 

Tiyatro Kitapları: Nina’nın Rüyası, Küresel Şaşırma

Belgesel Filmleri: Yansıma (Yazar, TRT Avaz), Türkiye’de Şekspir Olmak (Yazar, Yönetmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı), Ve… Perde! (Yazar, İKSV)

Kısa Animasyon Filmleri: Zaman Yolcusu Kreta “Tüketme, Tükenme” (Sıfırdan Yayınları), Biricik Koruyucu Ailesi ile Tanışıyor (İstanbul Koruyucu Aile Derneği), Biricik Biyolojik Ailesi ile Buluşuyor (İstanbul Koruyucu Aile Derneği), Zaman Yolcusu Kreta “Hangi Dünya?” (Monomit Film- Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı)

 

Özgelecek

Hayatının kalan kısmında, bahçedeki incir ağacına tırmanmaya devam edebilmek, her sabah manolya hanımı selamlamak, Korhan ve Çakıl’la dans etmek, bol bol hikâye yazmak, okumak, daha çok sincap görmek ve evet iklim krizini çözmek istiyor.

bottom of page