top of page

İSTİRİDYE MASAL ANLATIYOR

Resimli Çocuk Öyküsü

Önerilen Sınıflar: Okul Öncesi ve 1. Sınıflar

Anahtar Kelimeler: Farklı bireyler, fiziksel engellerin yarattığı sorunlar, yeteneklerimizin fiziksel engelleri ortadan kaldırması, iletişim yöntemleri, kendini ifade etme biçimleri sanatın iletişimdeki rolü..

 

Yazar

Gülşah Özdemir Koryürek

 

Çizer

Müjde Başkale

 

Gülşah Özdemir Koryürek’in ikinci çocuk öyküsü olan İstiridye Masal Anlatıyor, bir farkındalık hikâyesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Masmavi bir denizin içinde yaşayan masalcı istiridye uzunca bir zamandır yalnızdır ve kimseye masal anlatamamıştır. Yukarıdan aşağıya süzülmekte olan çakıl taşını görünce hemen aralar kabuklarını ve çakıl taşını karnına yatırıp masalını anlatmaya başlar.

 

İstiridyenin masalı fiziksel engelleri olan bir denizatı hakkındadır. Düzgün konuşamayan, kuyruğu yamuk ve kocaman dudakları olan bir denizatı bu engelleri yüzünden arkadaş edinememekte, kendine bir yuva kuramamaktadır. Mutsuz bir halde denizin içinde gezinen denizatının yolu bir su yosunu ile karşılaşır. Su yosunu denizatının muhteşem yeteneğini farkeder ve denizatının hayatı bir anda güzelleşir; bir sürü arkadaşı ve sevgi dolu bir yuvası olur.

 

Yaşamdaki engellerin sabırla ve kabullenmeyle aşılabileceğini anlatan hikâye, Pedagog Necla Çağlayan’ın değerlendirme yazısı ile okurlarıyla buluşuyor.

 

 

Sıfırdan Yayınları/ 1. Baskı Ocak 2017- 3. Baskı Ekim 2021, Sayfa Sayısı 32, Karton Kuşe Kapak, Kuşe resimli baskı, ISBN 978-605-68829-9-9

 

bottom of page