top of page
ZamanYolcusuKreta.jpg

ZAMAN YOLCUSU KRETA “Tüketme, Tükenme”

(Videolu Kitap)            

 

Yazan

Gülşah Özdemir Koryürek 

Resimleyen

Selin Saygılı / Tosca Art Design 

 

Video Tasarım

Onur Demirsoy / Animative Animasyon Stüdyoları

 

Yaş Grubu

 8+

Türü

Bilimkurgu, macera

Tema

Tüketim alışkanlıklarımızın iklim krizine etkisini görmek ve çözüm önerileri getirmek.

Anahtar Kelimeler

Sürdürülebilirlik, iklim krizi, dünyanın işleyişi, gezegeni paylaşmak, bulunduğumuz yer ve zaman, keşif, merak, macera, sorun çözme, tüketim alışkanlıkları, bilimsel ve teknolojik ilerleme…

Okul Etkinliği

Okullar için yazar katılımıyla birlikte takas pazarı etkinlikleri planlanmıştır. Etkinlik başvuruları www.zamanyolcusukreta.comadresinden yapılabilir.

Kitabın Konusu

Genç zaman yolcusu Kreta ve yakın dostu Şiva uzay boşluğunda yeni bir macera için savrulup dururlarken karşılarına Voyager Uzay Aracı çıkar. İşte yeni macera! Dünya adlı gezegen ve insan adlı tuhaf canlılar… Kreta ve Şiva insanlarla tanışmak için Dünya’ya giderler ama insanları bulmaları biraz zaman alacaktır. Önce Kretase döneminde dinozorlarla ardından da 2070’lerin tuhaf dünyasında Robowholarla karşılaşırlar. Nihayet insanları bulduklarında ise güzel gezegen Dünya’nın büyük sorunu ile burun buruna kalırlar: İklim Krizi!

 

Peki bu sorun çözülebilecek mi? 

 

Kreta ve Şiva bu sorunun çözülmesi için insanlara yardım etmeye karar verirler ve dünyayı nasıl yorduğumuzu anlatan videoyu 2010’lu yıllara ulaştırmak üzere macera dolu yeni bir yolculuk başlar. Ama bu kez yolun sonunda dinozorlar ya da robotlar değil, gezegenin kurtarılmasına yardım edecek çocuklar ve kediler vardır; yani umut, yani sevgi, yani yaşama sevinci.

 

Kreta macera dolu hikâyesinin yanı sıra okuyucusunu gezegenimiz ile ilgili bir videonun içine davet ediyor. Aminasyon videoda kimi zaman bir ayakkabının peşine takılıp onun karbon ayak izini, kimi zaman ise on dakikada tüketilen bir hamburgerin izini birlikte sürüyorlar…

 

Sayfa sayısı 96, boyut 16.5*23.5, kuşe resimli baskı, ISBN 978-605-68829-6-8

bottom of page