top of page
Alev Topal

ALEV TOPAL

1984 Yılında dünyaya gelen Alev Topal, 2003 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Ünviersitesi Muhasebe bölümünden mezun oldu. Fakat muhasebenin ona göre olmadığına karar verip sanat alanında ilerlemeye karar verdi. 

 

2008 yılında ilk ışık tasarımını yaptı. Hala birçok tiyatro ve dans topluluğuna ışık tasarımı yapmaktadır. Öğrenmeye meraklı biri olarak sürekli sorular sordu ve eğitimler aldı. Sanat alanında öğrendiği her şeyi olumsuz yaşam deneyimi olan çocuklar ile yaptığı çalışmalarda kullandı.  

 

2006 yılında devlet korumasındaki çocuklar ile gönüllü çalışmalar yapmaya başladı. Drama dersi vererek başladığı çalışmalara, iletişime kapalı çocuklar için düzenlediği hikâye ve masal oluşturma atölyeleri ile devam etti.

 

2016 Yılında psikologlar ile oluşturulan bir proje kapsamında evlat edinen ve koruyucu aile olan ailelere kolaylaştırıcı kaynak olması için "Burgulu Saç ile Anka" adlı çocuk hikâyesini yazdı. ABSivilDüşün’den hibe alan hikâye “İstanbul Koruyucu Aile Derneği” tarafından 2017 yılında yayımlandı. 

Yetişkinler için kurguladığı Fısıldayan Masallar adlı kitabı Sıfırdan Yayınları tarafından yayımlandı.

 

Sanat Psikoterapileri Derneği’nin fahri üyesi olan Alev Topal çocuk hakları alanındaki gönüllü çalışmalarına 2006’dan beri devam etmektedir. Şiddetsiz iletişim eğitimi de alan sanatçı, çocukların hayatına şiddetsiz iletişimi nasıl dahil edebileceğine yönelik çalışmalar yapmaktadır ve Sıfırdan Yayınları’nın yazarı ve yöneticisi olarak edebiyat çalışmalarını sürdürmektedir.

bottom of page