top of page
Alev Topal

ALEV TOPAL

1984 yılında doğdu. 2007 yılında oyuncu olarak başladığı tiyatroda sahne arkasının daha fazla ilgisini çektiğini fark edip, ışık tasarımı alanına yönelmeye karar verdi. 2008 yılında Yüksel Aymaz’ın asistanı olarak başladığı bu alanda kendi yaptığı tasarımlar ile ilerledi. Çeşitli tiyatro ve dans toplulukları ile tasarım alanında çalışmalarına devam etmektedir. 

 

2006 yılında devlet koruması altındaki çocuklarla gönüllü çalışmalar yapmaya başladı. Drama dersi vererek başladığı çalışmalarını, iletişime kapalı çocuklarla uyguladığı hikaye ve masal oluşturma atölyeleri ile devam etti. Daha sonrasında ise devlet korumasında ki çocuklar için kalıcı çözümler üretmek adına çocukların aile yanında yaşam hakkına yönelik yapılan çalışmalarda yer almaya başladı. 

 

2016 Yılında psikologlar ile oluşturulan bir proje kapsamında evlat edinen ve koruyucu aile olan ailelere kolaylaştırıcı kaynak olması için  "Burgulu Saç" adlı çocuk hikayesini yazarak hikayenin bütün haklarını derneğe devretti. ABSivilDüşün’den hibe alan hikaye “İstanbul Koruyucu Aile Derneği” tarafından 2017 yılında yayımlandı ve Türkiye’nin bir çok bölgesinde ki evlat edinen ve koruyucu aile olan ailelere ücretsiz dağıtımı sağlandı. 

 

2017 yılında Bilgi Üniversitesinde Celil Oker’in “hikaye” derslerine misafir öğrenci olarak katıldı.

 

2017 yılında Sıfırdan Yayınları ekibine katıldı. Yayınevinin ortaklarından biri olarak bu alandaki çalışmalarına devam etmektedir.

 

2019 yılında yetişkinler için yazdığı dokuz masaldan oluşan “Fısıldayan Masallar”  isimli ilk yetişkin kitabı Sıfırdan Yayınları tarafından yayımlandı.

bottom of page