top of page
CamBalık1OnKapak.jpg

Pina Belgeseli

CAM BALIK’IN YOLCULUĞU “Umut Pina”

            

Yazan: Prof. Dr. Mustafa Sarı 

Resimleyen: Cansu Varol Karkın 

Umut Pina Filmi: Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı için Vedat Atasoy tarafından çekilmiştir.

Yaş Grubu: 10 yaş ve üzeri (6 ve 7. Sınıflar)

 

Tema

Su ekosistemi ve türlerin ekosistemin devamlılığı içindeki rolleri.

 

Anahtar Kelimeler

Sürdürülebilirlik, iklim krizi, su ekosistemi, pina, okyanuslar, denizler, akarsular, su ekosistemi canlıları, Akdeniz, Marmara Denizi, deniz kirliliği, yılanbalıklarının yaşam döngüsü…

 

Prof. Dr. Mustafa Sarı, uzun yıllar Van Gölü inci kefalinin korunması için çalıştıktan sonra şimdi de deniz suyunu temizleyen ancak Marmara Denizi dışında toplu ölümlere maruz kalmış pinanın korunması için Umut Pina projesini başlattı. Cam Balık serisinin “Umut Pina”  kitabı ile bu hareketi çocuklarımıza taşımak hedefindedir.

Kitabın Konusu

Yavru bir yılan balığı olan Cam Balık, okyanus sularında dünyaya gelmiş ve anayurduna dönmek için uzunca bir yolculuğa çıkmıştır. Bu zorlu yolculukta başına gelecek olanlardan korkup, bir rehberi olmadığı için üzülmekteyken kendisi gibi yavru iki yılan balığı ile daha karşılaşır. Üç küçük yılan balığı arkadaş olup birbirlerinin hikâyelerine tanıklık ederlerken, bir taraftan da karşılaştıkları diğer deniz canlıları sayesinde pek çok farklı maceranın içinde bulurlar kendilerini.

 

Cam Balık, Buzlu Cam ve Kırık Cam, okyanustan Akdeniz sularına ulaştıklarında ise yepyeni bir türün boş kabukları ile karşılaşırlar: Pina! Kimsenin nereye gittiğini bilmediği pinalar Cam Balık’ın ilgini çeker ve her geçtikleri yerde onlarla ilgili bilgi toplamaya çalışır. Kısa bir süre sonra, kendi sularına çekilen Buzlu Cam ve Kırık Cam’la vedaşalma vakti geldiğini anlayınca da yoluna tek başına devam eder ve sonunda canlı bir pina ile karşılaşır. 

 

Cam Balık, Marmara Denizi’nde tanıştığı Umut Pina ve Yeşil Sakal sayesinde Akdeniz’deki pinalara ne olduğunu, pinaların deniz ekosistemi içindeki etkilerini, insanların ve sebep oldukları iklim krizinin ekosisteme verdiği zararı öğrenir. Cam Balık, yaşadığı bu deneyim ve bilgi dolu yolculuğun sonunda kendi sularına, anavatanına ulaşabilecek midir? Yoksa daha yaşanacak yeni maceralar, edinilecek yeni bilgiler mi vardır?

 

Prof. Dr. Mustafa Sarı, yıllardır yaptığı bilimsel çalışmaları, zarif bir hikâye kurgusu içinde, Borusan Limanı işbirliği ile gerçekleştirilen proje aracılığıyla çocuklarımızla paylaşıyor. 

 

Sayfa sayısı 120, boyut 13.7*19.5,1.Hamur, resimli baskı, ISBN 978-605-73641-7-3, Videolu Kitap

Okul Çalışması Yapılmıştır.

bottom of page