top of page

Ödülleri:

- 45. Ankara Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri 2009, “En İyi Er- kek Oyuncu” ödülü[1] (Galileo Galilei - Galileo’nun Yaşamı) - 6. Asya Pasifik Sinema Akademi ödüllerinde (APSA); Tepe- nin Ardı isimli sinema filminde oynadığı rol ile, diğer iki ülke adayı ile birlikte en iyi erkek oyuncu adayı seçildi.

- 24. Ankara Film Festivali’nde Tepenin Ardı isimli sinema fil- minde oynadığı rol ile en iyi erkek oyuncusu seçildi.

- 3. Malatya Film Festivali’nde, Tepenin Ardı isimli sinema fil- minde oynadığı rol ile, diğer rol arkadaşları, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Berk Hakman, ve Furkan Berk Kiran ile birlikte en iyi erkek oyuncu seçildi.

- 81.Dil Bayramı Onur Ödülü, 2013 Dil Derneği

 

Yazdığı oyunlar:

Bütün Dünya Bir Oyun Sahnesi Ya Tutarsa
Karısına Göre Bir Halk düşmanı Anla Beni

Masal Kadınları
Efruz Bey - Ömer Seyfettin (Uyarlama)

 

Kitapları:

Niçin Tiyatro (Makaleler), Gündoğan Yayınları Ya Tutarsa (Oyun), Mitos - Boyut Yayınları 

 

Tamer Levent

 

13 Ekim 1950 tarihinde İzmir Karşıyaka’da ağır ceza hakimi Zeki Bey’le tasarımcı Meral Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gel- di. Liseyi İzmir Türk Koleji’nde okudu. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatua- rı Tiyatro Bölümü’ne seviye sınavı ile gir- di. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu.

 

Televizyon yapımcısı ve sunucu Seynan Levent’le 1982 yılın- da evlendi. 1984 yılında oğlu Efe ve 1985 yılında kızı Hazel dünyaya geldi. Devlet Tiyatroları’nda önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. Yönettiği oyunlar, Rusya, Kanada, Güney Kore, İran ve Kuzey Kıbrıs’ta festivallere davet edildi. Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. 25 Mart 1994 yılında Devlet Tiyatrolarında ilk ve son kez yapılan bir uygulama ile seçimle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu. 10 Ağustos 1994 yılına kadar yürüttüğü bu gö- rev esnasında ülkemizde çok ses getiren Sanata Evet projesini hayata geçirdi. Tiyatro kültürünün tanımlanması ve yaygın- laşması doğrultusunda teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptı.

 

2003 yılında Çorlu Belediyesi tarafından adına sahne (Çorlu Be- lediyesi Tamer Levent Sahnesi) açılan Tamer Levent, Türkiye’de eğitimde drama ve yaratıcı drama çalışmalarını başlattı. Sah- neye koyduğu, Ülkü Ayvaz’ın Yeniden Yaratma adlı oyunuy- la Devlet Tiyatroları’nın ilk Rusya turnesini gerçekleştirdi.

 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde, Eskişe- hir Anadolu Üniversitesi’nde, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde, Berlin Yüksek Sanat Okulu Tiyatro Bölümü’nde; İngiltere Yorkshire Bretton Hall College’de ve Warwick Üniversitesi’nde “Yaratıcı Oyunculuk” dersleri verdi.

 

Belçika, Lüksemburg ve Macaristan’da Avrupa Parlamentosu’yla birlikte düzenlenen tiyatro buluşma- larının prensiplerinin oluşturulduğu komitelerde ve or- ganizasyonlarda bulundu, seri atölye çalışmaları yönetti.

Fransa ve Tunus’ta uzun süreli atölye çalışmaları yaparak so- nuçlarını birer gösteri haline dönüştüren Tamer Levent, rad- yo ve televizyonlarda da dizi programlar, drama çalışmaları gerçekleştirdi. TRT Radyo-1’de Gecenin İçinden programın- da izleyicilerle canlı iletişim programı yaptı. Çin ve Hindis- tan belgeselleri gerçekleştirdi. Dünyanın pek çok ülkesinde drama atölyeleri yönetti. Bernarda Alba’nın Evi isimli tiyatro oyununun baleye uyarlanmasında, Binnaz Aydan’ın koreogra- fisini yaptığı TV programının reji ve tekst çalışmasını yaptı.

 

Tamer Levent ayrıca FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) Türkiye Temsilcisi’dir. IATA (Uluslararası Amatör Tiyatrolar Birliği)yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Yerli ve yabancı dergilerde yazıları yayımlandı. Halen Tiyatro Gazetesi’nde yazmaktadır.

Halen Devlet Tiyatroları’nda rejisör kadrosundadır ve Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV ile Ti- yatro Oyuncuları Meslek Birliği TOMEB Genel Başkanıdır.

 

bottom of page