top of page

 

Tiyatro Gazetesi Mart Sayısı

 

Tiyatro Gazetesi 47. sayısı ile okurlarını selamlıyor!

 

Tiyatro Gazetesi Şubat sayısı ile okurlarını 47. kez selamlıyor. Gazetenin yeni sayısındaki manşet haberlerin ilkini Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ile yapılan röportaj oluşturuyor. Bu yıl gazetecilikte 40. meslek yaşamını kutlayan Şen ile yapılan röportajı Nurhan Uslu ve Şebnem Atılgan kaleme aldı. Kapak sayfasında yer alan diğer haber ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Festivali hakkında. Belediyenin dokuz yıldır düzenlemeye devam ettiği Uluslararası Liseler Tiyatro Festivali, yeniden seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Uzun bir yürüyüş: Tiyatro Gazetesi

Tiyatro Gazetesi’nin yayın yönetmeni Nazif Uslu köşe yazısında okurları gazetenin ilk yıllarına doğru bir yolculuğa çıkartıyor. İlk sayısını 2007 yılında yayımlayan gazetenin temsilcilikleri ve okurlarıyla birlikte büyük bir aile olmayı başardığını dile getiren Uslu, Tiyatro Gazetesi’nin ilk çıkış noktası olan Türkiye’nin her yerinde bulunan tiyatro ve oyunların haber yapılması ilkesiyle yollarına güçlenerek devam edeceklerini belirtiyor.

 

Tiyatro Gazetesi’nde Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Şubat oyunları

Repertuarına Özen Yula’nın “Ben O İstanbul’u Çok Sevdim” isimli yeni oyununu da ekleyen Bakırköy Belediye Tiyatroları “Sokak Kızı İrma”, “Azizce”, “Kaç Baba Kaç”, “Romeo ve Juliet” ve diğer oyunlarını seyircilerinin beğenisine sunmaya devam ediyor.

 

Tiyatro, tiyatro

Şirin İnci bu kez, “Bir Yaz Gecesi Rüyası” isimli yazısını ile okurlarının karşısına çıkıyor. İnci, kaleme aldığı yazısında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 2015 yılının ilk yeni oyunu olan Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununu anlatıyor. Tamer Levent ise geçtiğimiz günlerde meydana gelen Charlie Hebdo dergisinde gerçekleşen katliamı köşesine taşıyor ve terör olaylarının odak noktasında bulunan ‘dinlere’ sanatın objektifinden yaklaşıyor. Emre Behiç Yavuz’un Semih Çelenk ve Hamit Demir’le gerçekleştirdiği söyleşi, Tiyatroevi’nin sahneleyeceği “Çirkin” isimli oyunu dile getiriyor. Hayati Özen, Tiyatro Gazetesi’nin yeni sayısı için kaleme aldığı Bursa Ekim Sanat başlıklı yazısında tiyatro grubun yeni çalışmaları ile kültür alanında verdiği eğitimleri aktarıyor. Mehmet Tekkanat’ın keyifli söyleşilerinin konuğu ise bale sanatçısı Serbülent Biçer.

 

Tiyatro Gazetesi’nin yeni sayısında bu ay Halit Karaata’nın “Kırk Deli Bir Sivri Zekalı -2”, Serkan Fırtına’nın “Karşıyaka Belediye Tiyatrosu ve Zekeriya Hocalar”, Yaşam Kaya’nın “Erdal Beşikçioğlu Marksist Varoluşçuluğu Sorgularken!”, Ceren Olpak’ın “Erdem Üzerine”, Şebnem Atılgan’ın “Karma Drama’da herkesin hayallerine yer var!”, Melek Yaman’ın “Tiyatro Frankfurt”, Mehmet Nurkut İlhan’ın “Yön Sanat Atölyesi Birinci Engel/siz Sanat Ödülleri”, Hayati Özen’in “Sardalya”, Sarıyer Belediye Tiyatrosu haberleri Ekin Gündü imzasını taşıyor. Ali Aslan, Aydın haberleri ile Tiyatro Gazetesi’ndeki sayfalarda yerini alıyor. Cenk Berhamsu, Karşıyaka Belediye tiyatrosu’nun oynadığı ‘Oyunun Oyunu’ adlı oyunu değerlendiriyor. Eskişehir temsilcimiz Zehra Çam, Direklararası ödül töreninin yanı sıra Eskişehir tiyatrolarından bizi haberdar ediyor. Gülşah Özdemir Koryürek’in “Yeni Yılın Yenilikleri, Sıfırdan Yayınları ve Dramatik Dergisi” başlıklı yazı ve söyleşilerle; “Cengiz Korucu ile Devlet Tiyatroları’nın Bugünü ve Yarını Üzerine Söyleşi”nin onuncu dizisini okuyabilirsiniz.

 

Tiyatro Gazetesi,nin Yeni Temsilcisi Kıbrıs’tan. Yazar Hasan Çakmak. KKTC’den Tiyatro haber, eleştirilerini Hasan Çakmak’ın kaleminden okuyacağız.
Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroların yanı sıra, bir çok özel tiyatro haberlerini Tiyatro Gazetesi’nden okuyabilirsiniz.
İyi seyirler Türkiye!

 

Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu
www.tiyatrogazetesi.org

 

bottom of page