top of page

Hülya Karakaş

 

 

Artvin'de doğdu, İstanbul'da büyüdü.

 

Ortaokul yıllarında amatör olarak  başladığı oyunculuğa Halkevleri'nde, Üniversite topluluklarında devam etti. Özel tiyatrolarda sahneye çıkarak profesyonel tiyatro hayatı başladı. Kendini "Alaylı oyuncu" olarak tanımlıyor. Grup Kafka'yı kurdu, kadın temalı performanslarını bu isimle sürdürüyor. "Cumartesi Anneleri", "Kaybolmak", "Benim Bedenim/Benim Kararım" performanslardan sadece bir kaç tanesidir.

 

Televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde oynadı. İTÜ Anabilim Dalı başta olmak üzere çeşitli Üniversitelerde oyuncu eğitmenliği yaptı. Yazdığı hikayeler Varlık Dergisi, Adam Sanat Dergisi ve Anadolu'da yayımlanan bir çok edebiyat dergisinde yer aldı. Atilla İlhan'ın editörlüğünü yaptığı Sanat Olayı Dergisi'nde yazarla birlikte çalıştı, tiyatro röportajları yaptı.

 

Yazdığı radyo oyunları İzmir ve İstanbul radyolarında Radyo Tiyatrosu olarak yayınlandı. Nezihe Meriç hikayelerinden, Neşet Ertaş türkülerinden uyarlayıp yönettiği "Aşk Halleri" adlı oyun Şehir Tiyatroları'nda sahnelendi. Şimdilerde Ayşe Kulin hikayelerini tiyatro için uyarlıyor. 

 

İstanbul'da yaşıyor, Şehir Tiyatroları'nda "Yönetmen-Oyuncu" olarak çalışmayı sürdürüyor.  

bottom of page