top of page

Halit Karaata

 

1963 İstanbul doğumlu. 1978 Meslek Lisesi Mezunu. Mezuniyetinden sonra uzun yıllar çeşitli iş yerlerinde İşçi olarak çalıştı.

 

1989 Yılında Bulunmaz Tiyatro’da tiyatro oyunculuğuna başladı. 1996 yılında İleri Gözetleme Kültür Sanat Evi ve ona bağlı Tiyatro Manga tiyatro gurubunu kurdu. Bu oluşumların Genel Sanat Yönetmenliğini, oyuncu eğitmenliğini, oyun yönetmenliğini, oyunculuğunu ve işçiliğini yaptı. 2003 yılında İleri Gözetleme Kültür Sanat Evi’nin faaliyetlerine son verildi, Tiyatro Manga, Manga Oyun adıyla sanat yaşamına devam etti ve etmekte.

 

2010 yılında Bö Oyun Gurubu ve Sanat Evi’nin kuruculuğunu yaptı ve bu oluşumun Genel Sanat Yönetmenliğini, işçiliğini üstlendi. Bö Oyun Gurubu 2013 yılına kadar faaliyetlerini sürdürdü. Bö Oyun Gurubu, bir doğaçlama oyun gurubuydu ve altmış ayrı doğaçlama oyun gösterisi gerçekleştirdi.

 

Bunun dışında çeşitli tiyatro guruplarında oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Aynı zamanda sanat yaşamı boyunca tiyatro ve sinema senaryoları, denemeleri, makaleleri yazdı, birçok dizi ve sinema projesinde de oyuncu olarak görev aldı.

bottom of page